среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie sztachety te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało biegłym okiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało biegłym ślepiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, prostej obróbce oraz względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo od razu obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy ogrodzenia WinyloweŁęcznej na plot i bramkę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony lepiszczem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa głazów na plot z Winylu na ogrodzenie i bramę ze sztachet, przybierają one wówczas wielorakie pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż kroi się najogromniejsze bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można również ciąć na sześciany o regularnych zarysach, stosowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nietypowych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenia plastikowe stosuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe z zebranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na ogrodzenia z plastyku na plot i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku i własnych upodobań forma kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki i ogrodzenie plastykoweBiskupiec na plot i furtkę sztachetowa unosi się z kamieni przeróżnego kształtu, zestawionych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z kawałków o nieproporcjonalnych układach, należy je odpowiednio dobierać tzn. tak, iżby kształt każdego następnego łączył się z poprzednim. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają także mchem a także glonami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego mycia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, aby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий