понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety inaczej żywop��ot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne z reguły pełnia funkcje ogrodzenia, lecz częstokroć służą tez za dekoracje. Najczęściej takie ogrodzenie z plastiku z Dąbrowy Tarnowska stawia się w słonecznych położeniach, gdzie prędko wzrastają oraz silnie się zagęszczają. Mnóstwo czaru maja także takie rosnące ogrodzenia, które wiodą poprzez osłonięte katy skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina witek albo kwiatami aranżują przyciągające spojrzenie obrazki, a ożywcza wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia że nawet mały spacer obok takiego płotu uspokaja oraz rozluźnia.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, trzeba uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki które panują w ogrodzie, a także nasze upodobania i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko również ekspansywnie kwitną, tymczasem wymagają tez sporo miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia plastikowe z Radzymina mogą być bardzo wysmukłe, chociaż powinno się je regularnie zmniejszać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są również koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się zastanawiać, bowiem takie ogrodzenie komponuje się na długi okres czasu, nieraz nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezwykle popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on dużo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•ekspresowo kiełkuje,
•cyklicznie podcinany ślicznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek stanowi niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga połyskująca - jesienią pięknie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać tylko od strony reprezentacyjnej, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie z Winylu z Słupska stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Żeby utworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło granic posesji. Jeżeli mamy sporo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe plot było nadzwyczaj wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий